Medvědí stezka

NAČERPEJTE INSPIRACI Z KRÁSNÉ PŘÍRODY V ŠUMAVĚ

délka výletu: 13,9 km, 4,5 hodiny
převýšení: 330 m
náročnost: střední
občerstvení: Jelení vrchy, Černý Kříž ( jen letní prázdniny )
terén: 100% nezpevněná cesta + lesní pěšina

Nejstarší naučná stezka v jižních Čechách (2. nejstarší v ČR), procházející CHKO Šumava. Pěší turistická trasa šumavskými lesy s množstvím zajímavých skalních útvarů a také zastávkou u Schwarzenberského plavebního kanálu. Na jednom místě vzpomeneme na posledního šumavského medvěda, podle kterého nese stezka své jméno.

 

Co vás na stezce čeká?
Naučná stezka prochází jihovýchodní částí CHKO Šumava. Nachází se v okrese Prachatice, nedaleko vodní nádrže Lipno. Stezka spojuje železniční zastávky Ovesná a Černý Kříž na trati Český Krumlov – Volary.

Naučnou stezku je možné absolvovat v obou směrech. Nejvýhodnější je začít cestu z Černého Kříže, která je fyzicky nejméně náročná, jelikož vede z kopce. Je možné si projít i zkrácenou variantu z Jelení do Ovesné, na které navštívíte ty nejkrásnější skalní útvary na stezce. Do Jelení se dá dojet autem, je zde i parkoviště.

Popis trasy:
Příjezd vlakem zastávka Ovesná, po žluté značce / NS Medvědí stezka přes Soutěsku lapků, Kapli, Viklan, Jelení jezírko až na Jelení vrchy. Po cestě jsou skalní útvary a vyhlídková místa. Na Jelení, vrchu je k vidění dolní a horní portál tunelu Schwarzenberského kanálu. Dále pokračujte dále po žluté značce / NS Medvědí stezka, přes památník zastřelení posledního medvěda na Šumavě v roce 1856, až k železniční stanici Černý Kříž. Nazpátek vlakem do Nové Pece.